Brüsszeli tisztviselők azt szorgalmazzák, hogy már a jövő hónapban megkezdődjenek a hivatalos tárgyalások Ukrajna európai uniós tagságáról. A cél az, hogy még azelőtt elindítsák a folyamatot, hogy júliusban Magyarország veszi át az EU-elnökséget – állították az ügyet jól ismerő források a Politcónak.
Csütörtökön, az Európa-napon előre nem bejelentett látogatásra érkezett Kijevbe Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke. Közös sajtótájékoztatójukon Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, Belaruszt is fel kellene venni az Európai Unióba – írja az Ukrajinszka Pravda.
Az Európai Unió vezetői csütörtökön úgy határoztak, hogy elindítják a csatlakozási tárgyalásokat Bosznia-Hercegovinával, hangsúlyozva azonban, hogy az országnak további reformokat kell végrehajtania a tárgyalások megkezdése előtt.
Az Európai Bizottság azt javasolja a tagállamok kormányait tömörítő Tanácsnak, hogy kezdjék meg a csatlakozási tárgyalásokat Bosznia-Hercegovinával - jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden Strasbourgban.
Az Európai Unió országainak vezetői azon gondolkodnak, hogyan lépjenek fel azzal szemben, hogy az egész blokkon belül sokszor egyedüliként vétózza meg a közös uniós döntéseket Orbán Viktor magyar miniszterelnök. Emiatt újra leporolták a jelenleg is zajló hetes cikkely szerinti eljárást, melynek végkifutása az is lehet, hogy elveszik Magyarország szavazati jogát az Európai Tanácsban. A retorziónak most az adhat lendületet, hogy a kormányfő egyedül ment szembe a másik 26 tagállam az Ukrajnának nyújtandó 50 milliárd eurós, négyéves pénzügyi segélycsomag esetében.
Az Európai Unió vezetői aktívan mérlegelik az Ukrajnának nyújtandó 50 milliárd eurós segélycsomag alternatíváit, amelyekről úgy dönthetnek, hogy nem kell minden tagállam egyhangú egyetértése. Az uniós csúcson ugyanis Orbán Viktor magyar miniszterelnök a 26 tagállam támogatása ellenében vétózta meg a csomagot. Több politikus szerint a karácsonyi szünet után rukkolhatnak elő a megoldásukkal – írja a Politico.
Emmanuel Macron francia elnök nem érzi úgy, hogy az EU-csúcson diadalt arattak, de annak örül, hogy elindulhatnak a csatlakozási tárgyalások Ukrajnával. Bár Orbán Viktor azon lépését, hogy távolmaradásával végül nem vétózta meg az ukrajnai lépést, korrektnek tartja, de azért erősen bírálta a magyar miniszterelnököt, hogy nem szavazta meg az uniós közös költségvetés felülvizsgálatát.
Nagyüzem van Brüsszelben, ahol számos fontos kérdésben igyekeznek megegyezni egymással az európai döntéshozók. Fókuszban van Ukrajna kérdése, így a háború sújtotta ország Európai Uniós csatlakozása, valamint a Kijevnek szánt támogatások folyósítása.
Az Európai Unió csúcstalálkozójának nyitónapja az Ukrajnával és a bővítéssel kapcsolatos mérföldkőnek számító döntésekkel zárult. Emellett az Európai Tanács megerősítette Ukrajna függetlensége és támogatása melletti elkötelezettségét, és elítélte Oroszország agresszióját. Valamint elfogadták a 12. szankciós csomagot is Oroszországgal szemben.
Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij üdvözölte az Európai Unió vezetőinek döntését az ukrán csatlakozási tárgyalások megkezdéséről.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke bejelentette: az Európai Tanács úgy döntött, hogy megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával. Orbán Viktor magyar miniszterelnök korábbi ígéretével ellentétben végül nem vétózta meg az uniós közös döntést, nem vett részt a döntésen, hanem hagyta a másik 26 tagállamot dönteni, akik „ellenszavazat nélkül” jóváhagyták a lépést. A kormányfő egy későbbi bejelentésében is teljesen irreálisnak nevezte a lépést.
Az Európai Parlament szerdán megszavazott állásfoglalásban arra szólította fel az európai uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanácsot, hogy csütörtökön kezdődő ülésén döntsön a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről Ukrajnával és a Moldovával. Azt is írták az állásfoglalásban, hogy negatív következményei lehetnek annak, hogy 2024 júliusában Magyarország veszi át a soros elnökséget.
Reggel már megírtuk, részben Bóka János nyilatkozata alapján, hogy az EU-ban vészhelyzeti költségvetési tervet készítenek Ukrajna támogatására a belengetett magyar vétó miatt, délután aztán erre rá is erősített az uniós ügyek minisztere saját Facebook-posztjában. Ennek lényege az, hogy „Magyarország nem fogja meggondolni magát Ukrajna EU csatlakozási tárgyalásainak megkezdésével és pénzügyi támogatásával kapcsolatban.”
A tagállamok többségének eredeti céljaival szemben, a nyomásgyakorlás ellenére sem született döntés az ukrán csatlakozási tárgyalások megindításáról az európai uniós szakminiszterek keddi tanácsülésén – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben.
Egyre nagyobb vitákat generál az Európai Unióban, hogy Ukrajna csatlakozhat-e a szervezethez. Most egy friss közvélemény-kutatáson a lakosságot kérdezték a véleményükről – számolt be a The Guardian.
Az Európai Unió diplomatái több technikai javaslaton dolgoznak, hogy megkerüljék az összes Ukrajnával kapcsolatos ügyben vétót belengető magyar kormányt. Az egyik terv az, hogy a közös EU-s költségvetésen kívül sürgősségi finanszírozást biztosítsanak Ukrajnának. A hétfői külügyminiszteri találkozón aktívan próbálták meggyőzni Szijjártó Pétert, hogy ne blokkolja a magyar kormány Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak elindítását, valamint 50 milliárd eurónyi pénzügyi segély folyósítását, de a hírek szerint nem jutottak dűlőre.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.